Australijskie badania dowiodły, że spożywanie tych warzyw może skutecznie obniżyć ciśnienie krwi. Mowa o grupie warzyw krzyżowych, do których należą m.in. brokuły, kalafior i kapusta. Co ciekawe, efekty ich wprowadzenia do codziennej diety były lepsze niż w przypadku warzyw korzeniowych, jak ziemniaki i marchew.Działanie brokułów na łagodnie podwyższone ciśnienie może być zauważalne już po dwóch tygodniach. Potwierdza to badanie opublikowane w BMC Medicine, przeprowadzone wśród osób w średnim i starszym wieku (50-75 lat).
Sałata to jedno z ulubionych warzyw Polaków. Robimy z niej sałatki, kładziemy na kanapki, podajemy ze śmietaną – pomysłów na sałatę jest mnóstwo. Niestety często nie wiemy, która sałata jest najzdrowsza, wybierając tę, która ma niewiele składników odżywczych i witamin.
Najzdrowsze warzywo na świecie zmniejsza ryzyko raka, poprawia wzrok i odporność, a co ciekawe – rośnie w Polsce. Znajduje się jednak pod ścisłą ochroną gatunkową, więc nie można go zrywać. Z resztą byłoby to trudne, ponieważ rośnie na wodzie. Na szczęście rukiew wodną można wyhodować w domu lub po prostu kupić. Czy warto? Zdecydowanie. Ta roślina ma zbawienny wpływ na witalność i ją zdrowie. Dawniej podawano ją nawet żołnierzom…
Mówi się o ogórkach, że "są bezwartościowe i nie mają żadnych witamin", ale to kompletna bzdura. Ogórki są zdrowe i mają mnóstwo składników odżywczych, szczególnie te poddane procesowi fermentacji, czyli kiszeniu.Mamy na myśli przede wszystkim ogórki małosolne – uwielbiane przez Polaków i wschodnią część Europy. Czym różnią się od ogórków kiszonych? Jakie mają właściwości? Na jakie dolegliwości mogą pomóc? Czy cukrzycy mogą je jeść? Tego dowiecie się z naszego tekstu.
18 marca obchodzony jest Europejski Dzień Mózgu. Lekarze podkreślają, by zachować nasz mózg w dobrym zdrowiu, trzeba zadbać o aktywność fizyczną i umysłową, wypoczywać, ale też wysypiać się i zdrowo się odżywiać. By nasz mózg dobrze funkcjonował, potrzebuje wielu składników, wzmacniających pamięć, ale również koncentrację. Co zatem jeść, by nasz mózg działał sprawnie? Podpowiadamy, że są to bardzo proste produkty, dostępne na każdej sklepowej półce i w naszym domu.
Odżywiasz się zdrowo, ale Twoje wyniki badań wskazują na niedobory? Może przyczyną nie jest to, co jesz, ale to, w jaki sposób. Niewiele osób o tym wie, ale połączenia niektórych produktów spożywczych sprawiają, że nie wchłaniają się z nich substancje odżywcze i witaminy. Przez lata za takie fatalne połączenie uchodziło to ogórka z pomidorem. Teraz okazuje się, że nie jest z nim tak źle. Dlaczego? O tym za chwilę. Przy okazji wyjaśniamy, czego jeszcze nie warto ze sobą łączyć na talerzu.Oto lista połączeń, które nie sprzyjają Twojemu zdrowiu. Większość z nich nie jest toksyczna, ale warto mieć ich świadomość i w miarę możliwości unikać – zwłaszcza przy niedoborach!Połączenie ogórka i pomidora sprzyja utracie witaminy C, którą utlenia obecna w ogórku askorbinaza. Na szczęście jest na to sposób – przed podaniem warto skropić warzywa sokiem z cytryny, octem winnym albo dodać do nich nabiał, bo to blokuje askrobinazę i witamina C nie jest niszczona. Zmieniła nawyki i pomaga w tym pacjentom:
Natka pietruszki niegdyś traktowana była jako roślina ozdobna, jednak z czasem stała się bardziej doceniania ze względu na swoje drogocenne właściwości prozdrowotne. Poznaj 3 główne powody, dlaczego warto mieć ją w swojej kuchni!
Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC) na podstawie oceny zawartości najważniejszych dla zdrowia składników odżywczych, opublikowało listę najzdrowszych warzyw świata. Przedstawiamy te, które znalazły się w pierwszej dziesiątce. Co zyskało miano najzdrowszego warzywa świata? Możecie być zaskoczeni!